Будь-хто, у кого тиждень видався важким, знає, як це відбивається на зовнішньому вигляді: опухлі очі, темні кола, раптова поява «заломів» і складок на обличчі... Це прояви стресового старіння. Щоденне нервове напруження — надто вимоглива робота, недостача сну і нездоровий спосіб життя можуть проявлятися у вигляді пігментних плям, прищів і зморшок, які миттєво «старять» шкіру на 3-6 років!

 

Гормон стресу кортизол підвищує рівень цукру в крові і, відповідно, сприяє глікації - це взаємодія глюкози з білками, ДНК і клітинними ліпідами, що викликає пошкодження клітин і тканин. А ще кортизол пригнічує вироблення гіалуронової кислоти. Не дивно, що при тривалому стресі шкіра виглядає млявою і втрачає вологу швидше звичайного. Це, в свою чергу, запросто веде до лущення, нерівного мікрорельєфу і землистого кольору обличчя. Крім того, активізуються меланоцити, підвищується синтез меланіну, а значить ризик виникнення пігментних плям збільшується в рази.

 

До речі, рівень кортизолу залежить ще і від циркадних ритмів. Це внутрішні біологічні ритми організму з періодом близько 24 годин. Вони заздалегідь готують організм, налаштовуючи всі фізіологічні процеси у відповідності зі щоденними змінами в навколишньому світі. Тому, якщо Ваш розпорядок дня і час сну не врегульовані, то всі вищеперелічені принади наздоженуть вас, навіть якщо стресу немає.

 

Дослідження довели, що підвищений рівень кортизолу пригнічує імунну систему. В той же час цей гормон активізує запалення. Виходить парадоксальна ситуація - рівень захисту стрімко падає, а запальний процес в повному розпалі. Звичайно, це негативно позначається на здоров'ї шкіри і її можливості відновити себе. Відкривається шлях для чужинців.

 

Крім кортизолу при стресовій ситуації відбувається викид адреналіну, активізуючи реакцію "бий або біжи". Під його впливом периферичні судини (вони знаходяться на шкірі) звужуються, кількість кисню і смачненького, що доходять до шкіри, різко знижується. Рух лімфи сповільнюється, і накопичуються токсини.

 

Що з цим робити?

  1. Частіше посміхатися, навіть якщо поганий настрій, тому що мозок сприймає це як команду до дії і виробляє ендорфіни.

  2. Обов'язково висипатися. При недоліку сну організм виробляє кортизол у великих кількостях.

  3. Рухатися - це покращує кровообіг, виводить токсини, піднімає настрій.

  4. Обов'язково знаходити час для якісного відпочинку, тому що це завжди знижує рівень стресу.

  5. Обійматися! Контакт шкіри з шкірою дає сигнал до вироблення гормону окситоцину.

  6. Займатися сексом - це підвищує рівень ендорфінів і серотоніну.

  7. Не нервувати через дрібниці! Якщо ви переживаєте за будь-якого приводу, знайдіть робочий для вас спосіб переводити думки в позитивне русло.