Шкіра — досить складний орган, і вона складається з різних компонентів. на поверхні шкіри живуть мільярди організмів, і живуть вони не просто так, а дуже навіть впливають на властивості шкіри і її здоров’я. Якщо ще зовсім недавно верхній шар шкіри вважався неживим (омертвілі клітини), то зараз прогресивна наука так вже не вважає. Деякі дослідники романтично порівнюють мікробіом на тілі людини з живими організмами на поверхні Землі: і ті, і інші — важлива частина існування «господаря», і впливають на те, як він живе і розвивається.
Що таке мікробіом?
На шкірі і всередині пор живуть 3 типи мікроорганізмів: бактерії, грибки і віруси. Бактерій при цьому сильно більше, ніж інших організмів.
Звідки на шкірі і усередині людей беруться мікроорганізми?
Коли люди знаходяться в утробі, вони стерильні. При народженні і подальшому взаємодії з природою і людьми (буквально: через дотики) мікроорганізми починають переселятися на шкіру новонароджених, і так створюється індивідуальний мікробіом. Склад мікробіома досить сильно залежить від того, в яких умовах перебуває дитина перший час після народження (вважається, що стійким він стає приблизно за три роки). Склад мікроорганізмів у різних людей сильно відрізняється і змінюється протягом життя (приклад: в підлітковому віці у більшості людей шкіра більш жирна, і це, звичайно, впливає на те, які організми будуть більш поширені на шкірі). Але при цьому склад мікробіома у здорових дорослих людей зберігається стабільним протягом як мінімум 2 років, тобто змінюватися він змінюється, але не так, щоб щодня.
Жити взагалі без мікробіома неможливо: взаємодія людини і мікроорганізмів — це, свого роду, угода: вони потрібні нам, а ми потрібні їм. Так і живемо. Організми харчуються речовинами, які містяться в поті, жирі, і відмерлих клітинах. А у відповідь виділяють різні речовини: від антибактеріальних до регулюючих кислотність.
Мікробом взаємодіє не тільки з шкірою господаря, організми взаємодіють ще й між собою. Мікроорганізми можуть жити у співпраці, а можуть — боротися один з одним. І для боротьби один з одним вони теж можуть виробляти і виділяти різні речовини.
Мікробіом
Поделиться
Поділитися
Поділитися